boliwia.info
wakacje Boliwia- Tanie hostele- Przewodniki i mapy- Rent-a-car- Konsulaty- Wakacje- O kraju- -
- Kontakt-

Informacje konsularne.

BOLIWIA
(Republika Boliwii)
Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu),
Sucre (stolica konstytucyjna)
Waluta: boliviano (BOB), w obiegu też USD;
1 USD = 8,05 BOB,
Języki urzędowe: hiszpański, keczua, ajmara

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE Polscy turyści udający się do Boli­wii są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pra­cy. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Boliwia nie ma placówki dyplomatycznej w Polsce. Oso­by udające się na okres dłuższy niż 3 miesiące winny ubiegać się
o wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie. Wymogi dotyczące wizy z prawem do pracy lub pobytowej określa konsulat indywidual­nie dla każdego przypadku. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe ani wykazania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD od osoby.

PRZEPISY CELNE Wwóz, wymiana i wywóz pieniędzy nie podlegają ograniczeniom. W Boliwii honorowane są karty kredyto­we, m.in. MasterCard, VISA i American Express. Nie ma restryk­cji celnych, które odbiegałyby od powszechnie stosowanych.

PRZEPISY PRAWNE Posiadanie narkotyków jest surowo karane.

MELDUNEK Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, jeśli się zamierza podróżować do dżungli. W dżungli na wschodzie i północy kraju istnieje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Na większości obszarów górskich występuje ryzyko zakażenia chorobą Chagasa, przenoszoną przez plu­skwiaki. Należy się także liczyć z możliwością wystąpienia ob­jawów choroby wysokościowej (soroche), takimi jak bóle głowy, jamy brzusznej i torsje. La Paz jest położone na wysokości ok. 4000 m n.p.m., w związku z czym osoby mające proble­my z ciśnieniem lub chore na serce powinny przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem. Turyści mogą w większych miastach korzystać z ogólnie dostępnej pomocy i opieki lekarskiej. Cena standardowej wizyty lekar­skiej wynosi 15 USD, wizyta u dentysty kosztuje 15 USD, doba w klinice prywatnej - 60-100 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW Międzynarodowe prawo jazdy wymagane jest tylko w przypadku prowadzenia własnego samochodu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU Nie ma ograniczeń. Na trasach w całym kraju znajduje się bardzo dużo punktów kontroli anty­narkotykowej. Drogi w Boliwii, nawet te łączące główne miasta, są niebezpieczne ze względu na warunki terenowe i zły stan na­wierzchni. W związku z tym należy wyjątkowo uważnie wybierać linie autobusowe, zwracając też uwagę na stan techniczny pojazdów. Działa linia kolejowa łącząca La Paz z Argentyną. W Boliwii czynne są lotniska międzynarodowe w La Paz, Santa Cruz i Cochabamba oraz większe krajowe porty lotnicze w Po­tosi, Oruro, Sucre i Tarija obsługiwane przez miejscową linię lotniczą Lloyd oraz kilku innych lokalnych przewoźników. Sa­moloty są w złym stanie technicznym, bilety w ruchu krajowym są drogie, a linie krajowe często wymuszają nieprzewidziane dodatkowe opłaty, m.in. za zmianę rezerwacji. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę (25 USD od osoby) oraz przy przelotach na liniach krajowych (15 BOB).

BEZPIECZEŃSTWO Nasilenie się w ostatnim czasie działalności radykalnych partii politycznych wspieranych przez ruchy chłopskie i producentów koki sprawiło, że Boliwia przestała być uznawana za kraj powszechnie bezpieczny dla turystów. Oprócz zwykłych napadów rabunkowych zdarzają się agresywne zachowania miej­scowej ludności, szczególnie na obszarach górskich oddalonych od większych ośrodków miejskich. Częste napady notuje się na atrak­cyjnym szlaku turystycznym dla pieszych z La Paz do dolin Yungas. Niebezpieczny ze względu na uprawy koki jest nizinny obszar Chapare, położony na północ od Santa Cruz. W dużych miastach należy zachować ostrożność w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego (place, muzea, kościoły, targi, dworce) ze względu na częste kradzieże dokumentów i mienia osobistego. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez ubrane po cywilnemu osoby podające się za policjantów i posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości lub legitymacjami policyjnymi. Policja w La Paz informuje, że tylko umundurowani policjanci mają prawo zażądać okazania dokumentów od cudzoziemców. W żadnym razie nie należy podawać nikomu numeru PIN własnych kart kredytowych lub debetowych.

ŚWIĘTA. 1 stycznia - Nowy Rok, poniedziałek i wtorek Karnawału, 1 maja, 6 sierpnia - święto narodowe, 1 i 2 listopada - Wszyst­kich Świętych i Zaduszki, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
. W Boliwii honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.
. Urzędy pracują od 8.30 do 16.30, a sklepy otwarte są w go­dzinach 10-13 i 15-19.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Boliwia podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W La Paz działa konsulat honorowy RP.

źródło: MSZ

Nie ma jeszcze komentarzy.Podpis:

Miasto:

Komentarz:

 

Wpisz kod z obrazka *security image
 

 

hotel w boliwia

Boliwia wakacje. Przewodnik, hotele i hostele na wakacje boliwia.

Boliwia wakacje. Wyjazd w Boliwii. Hotel Boliwia Wczasy La%20Paz. Boliwia

Boliwia wakacje. boliwia.info - wyjazdy. Oferta hoteli boliwia.

kontakt: